Študijski krožki (ŠK) so 25-urna brezplačna neformalna oblika učenja odraslih. So drugačni od ustaljene predstave o učenju in polni ustvarjalnega naboja.

Študijski krožki v letu 2024:

1.Tradicionalne slovenske jedi v novi preobleki (mentorica Nika Kikelj Maver, zaključen)

Stari recepti slovenskih jedi so del etnološke dediščine, ki pričajo o življenju ljudi takrat, o njihovem delu in praznovanju, o sestavinah, ki so jih takrat imeli na voljo, o zeliščih in začimbah, ki so jih včasih gojili pa mogoče sedaj tonejo v pozabo, ali pa smo jih opustili. Na kakšen način se preteklost odraža v hrani? Spraševali smo se, kakšen pomen je imelo kuhanje takrat, in ali se je naš odnos do hrane spremenil.

Kot podlaga naši mini raziskavi so služile kuharske knjige iz začetka oziroma prve polovice prejšnjega stoletja. Najstarejša izmed njih, Spretna kuharica, je iz leta 1922, druga je Slovenska kuharica iz leta 1935. V slednji lahko že iz predgovora razberemo odnos do priprave hrane slabih sto let nazaj: »Kuhanje je umetnost, katere se je treba naučiti«. (Slovenska kuharica, 1935)

Rezultat naših srečevanj je knjižica z zbranimi recepti in spomini iz preteklosti. Tako kot je vonj magdalenic ponesel Marcela Prousta v preteklost, tako so kuharije ponesle naše udeležence v njihovo otroštvo. Knjižico lahko prenesete tukaj: TRADICIONALNE SLOVENSKE JEDI V NOVI PREOBLEKI

2. Ledinska imena (mentorica Jana Skočir, v teku)

Ideja študijska krožka Ledinska imena se je razvila, ker so prebivalci vasi Smast opazili, da mlajše generacije v vsakdanjem pogovoru ne uporabljajo več ledinskih imen in jih ne znajo locirati, ko jih slišijo od starejših. Udeleženci krožka bodo zato zbirali pri domačinih podatke o ledinskih imenih in zgodbe povezane z njimi. Akcijski cilj ŠK-a je izdaja zemljevida z ledinskimi imeni.

3. Vrtna pedagogika za vse generacije (mentorica: Patricija Rejec, zaključen)

Študijski krožek je pod svojim okriljem zbral vzgojitelje, učitelje, starše, stare starše in druge zainteresirane odrasle, ki so skupnostni učni vrt Na Logu prepoznali kot živahno okolje za učenje, raziskovanje in eksperimentiranje. Preučili so izbrane obstoječe primere dobrih praks vrtne pedagogike in se poglobili v metode učenja na prostem. Med pomembnejšimi dosežki krožka je bila priprava devetih aktivnosti za raziskovanje vrtne flore in favne skozi igro. Organizirali so dogodke, kot sta Dan učilnic na prostem in Dobimo se na vrtovih, ter postavili senzorično pot; stezo Bosico.

S pristopom projektnega učenja so udeleženci prispevali k nadaljnjemu razvoju skupnostne učilnice na prostem v Tolminu. Aktivnostim lahko sledite v zaprti FB skupini Skupnostni učni vrt Na Logu.

Za prijavo spremljajte objave pod AKTUALNO.

Pobrskajte po naših preteklih ŠK tej povezavi.

Kdo se lahko vključi? V ŠK se lahko vključijo odrasli ne glede na starost, izobrazbo, socialni status ali poklic.
Kakšna je vsebina? Udeleženci skupaj določijo temo/ projekt, izberejo izziv, ga raziščejo in s konkretno akcijo, produktom, dogodkom itd., predstavijo lokalni skupnosti ali izbrani ciljni skupini. Za izvedbo t. i. akcijskega cilja ima skupina na razpolago 500 EUR (bruto).
Kako poteka učenje? V skupini, od 5 do največ 12 oseb, na izbrano temo.
Kdaj potekajo srečanja? Termine in pogostost srečevanja določi skupina sama.
Kje se skupina srečuje? Kraj srečanj določi skupina sama.

Dodatne informacije:
Patricija Rejec, patricija.rejec@prc.si, 05/38 41 506.

Študijski krožki so za udeležence brezplačni. Sofinancirajo jih Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Občina Bovec, Občina Kobarid in Občina Tolmin.

Dostopnost