Lebdeča novoletna smreka
Na Posoškem razvojnem centru, enota ljudska univerza smo malo ustvarjali. Zase, za svojo dušo. Nastala je lebdeča novoletna smreka iz kartona z okraski iz rolic toaletnega papirja okrašenih z dekorativnim lepilnim trakom in jelenčki iz orehov .
Navodila za izdelavo:
Osnovni recept gre tako: Na karton kvadratne oblike se z istega centra nariše 6 – 8 krogov z razmikom 5-6 cm in razreže. Dobljene kolobarje se pobarva. Kolobarje se naniza na laks, če tega nimate pa na vrvico, na enakomernih razdaljah iz 4-ih točk. Da kolobar iz kartona ostane na mestu, spodaj enostavno naredite vozel ali pa privežete kroglico (perlico). Še namig: vrvice predhodno označite na enakih razdaljah. Smreko se obesi na strop in osnova je narejena.
Izvedbo in okrasitev prepustimo vaši ustvarjalnosti.
Kaj je ustvarjalnost?
Ustvarjalnost je miselni proces, katerega rezultati so originalni dosežki in novi načini širšega dojemanja in iskanja rešitev. Na našo ustvarjalnost vpliva več dejavnikov, način mišljenja, osebnostne lastnosti, predhodno znanje, izpostavljenost kreativnim izzivom in okoljski dejavniki. Na ustvarjalnost se da vplivati s povečanjem znanja, s kreativnim okoljem in spodbujanjem razmišljanja izven znanih okvirov. Ustvarjalnost je čarobnost, ki nam je bila dana, da ustvarimo neponovljive umetnije, najdemo nove rešitve in si popestrimo življenje.
Povsem običajnim dejavnostim lahko vdihnemo ustvarjalnost. Vendar pa so nekatere dejavnosti še bolj učinkovite pri razvoju, spodbujanju in izboljševanju ustvarjalnosti. Med njimi učenje tujih jezikov: https://www.prc-lu.si/jeziki/
Z učenjem jezikov se v naših možganih ustvarjajo nove povezave in dokazano je, da so ljudje, ki znajo več jezikov, bolj bistroumni in se lažje učijo. Učenje jezikov vpliva na našo sposobnost kreativnega mišljenja, logičnega povezovanja in povečanega pomnjenja. Opravljena je bila raziskava, kjer so ugotovili, da je učenje tujih jezikov najboljša preventiva pred demenco. Torej z učenjem jezikov pridobile mnogo več kot le novo znanje. Povečate svojo ustvarjalnost in si obenem zagotovite še bistre misli skozi vsa življenjska obdobja.
Gibanje: https://www.prc-lu.si/osebna-in-poklicna-rast/
Z gibanjem vzdržujemo telesno pripravljenost, povečujemo gibljivost mišic in boljšamo splošno zdravstveno stanje. Gibanje ima vpliv tudi na našo ustvarjalnost. Predvsem med izvajanjem kompleksnih vaj so močno aktivni tudi naši možgani. Med jogo, plesom, gimnastiko in drugimi tovrstnimi dejavnostmi moramo poleg dela s telesom tudi razmišljati, kako bomo izvedli neki gib, trik, novost. Naši možgani in naše telo iščejo nove načine gibanja. Tudi naše mišice imajo spomin in resnično tudi za telo velja, da česar se Janezek nauči, to Janezek zna. Vedite torej, da se s kompleksnimi gibi močno povečuje tudi raven vaše ustvarjalnosti.
Vir: Živa Kovačevič, Kako izboljšati svojo ustvarjalnost?
V novem letu vam želimo veliko ustvarjalnosti, vedoželjnosti in novih povezav!
Ekipa ljudske univerze